Το ποδόσφαιρο στο Λεκανοπέδιο

Στιγμιότυπα από την ιστορία του ποδοσφαίρου στο Λεκανοπέδιο της Αττικής από τις απαρχές της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Αθηνών (Ε.Π.Σ.Α.) και όχι μόνον. Σωματεία, διοργανώσεις, αξιοσημείωτα και παράξενα. Σύλλογοι και παίκτες που έγραψαν τη δική τους ιστορία στις τοπικές κατηγορίες αλλά και στις Εθνικές κατηγορίες.

Τετάρτη 17 Απριλίου 2013

Χαραυγιακός και Δόξα πήραν τους τίτλους στην Αθήνα!

Ο Χαραυγιακός από τον Α΄ όμιλο και η Δόξα Βύρωνα από το δεύτερο, κατέκτησαν μαθηματικά τους τίτλους των πρωταθλητών Αθήνας μια αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της περιόδου στην Α΄ κατηγορία ΕΠΣΑ.

Ήδη, οι παράγοντες, οι προπονητές, οι ποδοσφαιριστές και οι φίλαθλοι των δυο αυτών ιστορικών ομάδων έχουν στραμμένη τη σκέψη τους στους αγώνες μπαράζ του "Ειδικού Πρωταθλήματος" της Ε.Π.Ο., που ξεκινούν σε έναν περίπου μήνα.

Οι δυο εκπρόσωποι του αθηναϊκού ποδοσφαίρου θα κοντραριστούν σκληρά μαζί με τους αντίστοιχους του Πειραιά, για ένα μόλις "εισιτήριο" ανόδου στη νέα Ερασιτεχνική κατηγορία, "τύπου Γ΄ Εθνικής".

Με αφορμή αυτή την ιστορική στιγμή, το ΑΘΗΝΑΪΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ παραθέτει ένα αφιέρωμα στη διαχρονική πορεία των δυο συλλόγων.

Χαραυγιακός 2012-13
O Αθλητικός Όμιλος Χαραυγιακός Ηλιούπολης ιδρύθηκε το 1949 από συγχώνευση της Άμυνας Ηλιουπόλεως και της Αστραπής Ηλιουπόλεως. Τα χρώματα του ειναι το μπλέ και το μαύρο. Εδρεύει στην Ηλιούπολη, χρησιμοποιεί για τους αγώνες του το Δημοτικό Στάδιο της πόλης και το ποδοσφαιρικό του τμήμα αγωνίστηκε για αρκετές περιόδους στη Β' Εθνική και στήν Γ' Εθνική, κατά τις δεκαετίες του '80 και '90.

Το 1956 έλαβε χώρα και δεύτερη συγχώνευση, καθώς ο ανερχόμενος Χαραυγιακός ενώθηκε με την Αθλητική Ένωση Ηλιουπόλεως. Και πάλι το όνομα που επικράτησε ήταν αυτό του Χαραυγιακού, ως ισχυρότερης ομάδας στην περιοχή.
Την ίδια εποχή ο Χαραυγιακός είχε προπονητή τον τερματοφύλακα τής Εθνικής Ελλάδος και "ήρωα του Τάμπερε" Νίκο Πεντζαρόπουλο. Τη δεκαετία του '60 έφτασε πολύ κοντά στήν Β΄ Εθνική, όπως και τη δεκαετία που ακολούθησε, όταν πήρε μέρος στα μπαράζ ανόδου (1975) αλλά δεν τα κατάφερε να προκριθεί για τη Β΄ Εθνική.

Το πέτυχε όμως στις αρχές της δεκαετίας του '80. Ανέβηκε αρχικά από το Εθνικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα στη Γ΄ Εθνική (περίοδος 1983-84) και σχεδόν αμέσως στη Β΄ Εθνική. Εκεί, έχοντας πρόεδρο το Νικήτα Σκοπελίτη, έπαιξε σπουδαίο ποδόσφαιρο έως και το 1995, διεκδικώντας -σε τουλάχιστον δυο περιπτώσεις- την άνοδό του και σε αυτή την Α΄ Εθνική. Σήμερα, διαθέτει ακαδημίες ποδοσφαίρου με στόχο την ανάδειξη νέων ταλαντούχων παικτών.

Ο σύλλογος έχει αναδείξει σπουδαίους ποδοσφαιριστές όπως τους Μιχάλη Χάσταλη, Τάσο Τασσιόπουλο, Γιώργο Παπανδρέου κ.α.

Στη Β΄ Εθνική
1986-87: Πρώτη συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής. Κατέλαβε τη 10η θέση με 16 νίκες (η πιο σημαντική: 1-0 εκτός έδρας επί της πρωταθλήτριας Παναχαϊκής στην Πάτρα), 8 ισοπαλίες και 14 ήττες.
1987-88: Κατετάγη 5ος, χάνοντας μόλις για 2 βαθμούς την άνοδο στην Α' Εθνική. Είχε 13 νίκες (κερδίζοντας δυο φορές την πρωταθλήτρια Δόξα Δράμας), 12 ισοπαλίες και 9 ήττες.
1988-89: Κατέλαβε την 9η θέση με 13 νίκες, 8 ισοπαλίες και 13 ήττες.
1989-90: Τερμάτισε 6ος με 13 νίκες, 10 ισοπαλίες και 11 ήττες.
1990-91: Κατετάγη 8ος με 11 νίκες, 10 ισοπαλίες και 13 ήττες.
1991-92: Κατέλαβε την 9η θέση με 12 νίκες, 9 ισοπαλίες και 13 ήττες.
1992-93: Τερμάτισε 13ος με 12 νίκες, 6 ισοπαλίες και 16 ήττες.
1993-94: Απέφυγε τον υποβιβασμό τερματίζοντας στην 14η θέση με 10 νίκες, 9 ισοπαλίες και 15 ήττες.
1994-95: Τελευταία παρουσία του Χαραυγιακού Ηλιούπολης στη Β' Εθνική, με την οποία τερμάτισε μια πορεία 9 ετών στην κατηγορία. Κατετάγη 15ος με 10 νίκες, 6 ισοπαλίες και 18 ήττες και υποβιβάστηκε.

Την περίοδο 1996-97 η ομάδα εμφάνισε σημάδια διάλυσης και τερμάτισε τελευταία στο Νότιο όμιλο της Γ' Εθνικής με 5 νίκες, 5 ισοπαλίες και 24 ήττες. Έκτοτε, αγωνιζόταν στα τοπικά πρωταθλήματα Αθηνών, έως και τη φετινή χρονιά.
Η Δόξα Βύρωνα ιδρύθηκε το 1945. Η πρώτη έδρα της ομάδας ήταν στην περιοχή "Αμυγδαλιές" που βρισκόταν πίσω από το σκοπευτήριο. Την περίοδο 1963-64 αγωνίστηκε στη Β' Εθνική και κατέλαβε τη 10η θέση στον 1ο όμιλο με αποτέλεσμα να υποβιβαστεί. Είχε 12 νίκες (με πιο σημαντική αυτή με 1-0 επί της Παναχαϊκής στην Πάτρα), 7 ισοπαλίες και 9 ήττες.

Μετά από 11 χρόνια παραμονής σε μικρότερες κατηγορίες επανήλθε στη Β' Εθνική την περίοδο 1974-75. Πραγματοποίησε κακή εμφάνιση και κατετάγη τελευταία (20η) στο 2ο όμιλο με 4 νίκες, 6 ισοπαλίες και 28 ήττες και με αρνητικό ρεκόρ τερμάτων (36-109). Χαρακτηριστικό παιχνίδι της περιόδου ήταν το εντυπωσιακό ματς εναντίον του Πανασπροπυργιακού, που έληξε με νίκη της Δόξας 6-5.

Η Δόξα επανήλθε στη Β' Εθνική την περίοδο 1991-92 και κατετάγη 8η με 10 νίκες, 14 ισοπαλίες και 10 ήττες και με εντυπωσιακές εκτός έδρας επιτυχίες επί του Ιωνικού με 3-2 και του Αιγάλεω με 4-2. Την επόμενη χρονιά (1992-93) κατέλαβε την τελευταία θέση (18η) με 8 νίκες, 10 ισοπαλίες και 16 ήττες. Εκείνη τη χρονιά εντυπωσίασαν οι νίκες επί του Παναιτωλικού με 4-0 στο Αγρίνιο και επί της πρωταθλήτριας Νάουσας με 2-0 στο Βύρωνα.

Επανήλθε στη Β' Εθνική την περίοδο 1995-96 και κατετάγη 8η με 14 νίκες, 7 ισοπαλίες και 13 ήττες, ενώ την επόμενη χρονιά (1996-97) τερμάτισε 9η με 16 νίκες, 4 ισοπαλίες και 14 ήττες. Οι εκτός έδρας επιτυχίες εκείνης της χρονιάς που έκαναν αίσθηση είναι το 4-2 στις Σέρρες επί του Πανσερραϊκού και το 7-0 στον Πύργο επί του Α.Ο. Πύργου '79.

Την περίοδο 1997-98 κατέλαβε την 12η θέση με 11 νίκες, 9 ισοπαλίες και 14 ήττες. Έμεινε αήττητη στα 2 παιχνίδια που έδωσε με τον Άρη (0-0 στο Βύρωνα και 1-1 στο Χαριλάου). Η επόμενη χρονιά (1998-99) ήταν και η τελευταία της στη Β' Εθνική. Κατέλαβε την 15η θέση με 8 νίκες, 13 ισοπαλίες και 13 ήττες. Σημαντική επιτυχία της χρονιάς ήταν η νίκη με 1-0 στο Αλκαζάρ επί της Λάρισας.

Έκτοτε και μετά την απουσία του κ. Στάικου από τα διοικητικά της ομάδας και με τεράστια οικονομικά προβλήματα, η ομάδα της Δόξας αρχίζει να πέφτει κατηγορίες φτάνοντας την Γ' ερασιτεχνική κατηγορία. Από την περίοδο 2009-10 και για τα επόμενα χρόνια έως και φέτος η Δόξα αγωνίσθηκε στην Α΄ κατηγορία της ΕΠΣ Αθηνών.

(Πηγή: Ελληνική Βικιπαίδεια. Φωτό: Ιστολόγια των δυο ομάδων)